0
ثبت سفارش
تعداد
عنوان
اخبار و مقالات
  • 639
  • 1055 مرتبه
اینتل با کارت‌های گرافیک گیمینگ Arc وارد رقابت با انویدیا و AMD می‌شود

اینتل با کارت‌های گرافیک گیمینگ Arc وارد رقابت با انویدیا و AMD می‌شود

26/05/1400

اولین کارت‌های گرافیک گیمینگ با اسم رمز «Alchemist» یا «کیمیاگر» اوایل سال ۲۰۲۲ برای دسکتاپ‌ها و لپ‌تاپ‌ها عرضه می‌شوند و ظاهرا اینتل می‌خواهد بطور همزمان با انویدیا و AMD رقابت کند.در حالی که اطلاع چندانی از عملکرد GPUهای اینتل نداریم، این کمپانی یک ویدیو از عملکرد گرافیکی نمونه پیش تولید گرافیک‌های Arc منتشر کرده که بازی‌هایی مانند Metro Exodus را نمایش می‌دهد.

GPUهای اینتل قابلیت‌هایی مانند سایه‌زنی مش، نرخ متغیر سایه‌زنی، افزایش رزولوشن ویدیو و رهگیری پرتو لحظه‌ای دارد. یکی از ویژگی‌های مهم این کارت‌های گرافیک، نمونه‌برداری تصویر با کمک هوش مصنوعی است که به نظر می‌رسد رقیب فناوری DLSS انویدیا و FSR شرکت AMD به حساب می‌آید.هدف تمام این فناوری‌ها، افزایش رزولوشن بازی‌های ویدیوی با فریم ریت مناسب بدون کاهش کیفیت نهایی است.

کیمیاگر تازه شروع کار GPUهای مستقل اینتل خواهد بود. این کمپانی از همین حالا روی نسل‌های بعدی این کارت‌های گرافیک با اسم رمز «Battlemage» به همراه «Celestial» و «Druid» کار می‌کند که اطلاعات آن‌ها سال آینده میلادی منتشر می‌شود.

اینتل تا به امروز از اولین کارت‌های گرافیک مستقل Iris Xe خود با اسم رمز DG1 رونمایی کرده که از معماری Xe LP این کمپانی بهره می‌برد. این کارت‌های گرافیک کم‌مصرف برای سیستم‌های ورک‌استیشن و نه سیستم‌های گیمینگ توسعه پیدا کرده‌اند. اما برند Arc می‌خواهد در حوزه گیمینگ حرفی برای گفتن داشته باشد.

GPUهای آینده Arc مبتنی بر ریزمعماری Xe-HPG خواهد بود که ترکیبی از فعالیت‌های اینتل در ریزمعماری‌های Xe-LP به همراه HP و HPC محسوب می‌شود.